Zabytki
Liczba odwiedzających:
14328
-
Kościół Parafialny pw. Św. Trójcy w Belsku Dużym
W podziemiach kościoła w Belsku Dużym spoczywają zwłoki pułkownika Jana Kozietulskiego bohatera spod Somosierry. Na ścianach świątyni można podziwiać osiemnastowieczne malowidła o tematyce biblijnej. Na tyłach kościoła na rodzinnym cmentarzu pochowany został w 1943r. książę Zdzisław Lubomirski, który w 1915r. został prezydentem Warszawy, później zaś członkiem Rady Regencyjnej. W listopadzie 1918r. przekazuje władzę Józefowi Piłsudskiemu po przyjeździe z Magdeburga, w latach 1928-35 został senatorem.
-
Kościół Parafialny pw. Św. Wojciecha i Św. Marcina w Lewiczynie
Lewiczyn i jego modrzewiowy kościół pw. św. Wojciecha Biskupa Męczennika przy Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej Pocieszycielki Strapionych Pani Ziemi Grójeckiej jest zabytkiem klasy zerowej i zachwyca barokowym ołtarzem. Tutaj Tadeusz Kościuszko kreślił na plebanii plany obrony Warszawy, a w 1975r. Kardynał Wojtyła koronował obraz Matki Boskiej. Wielkim czcicielem Matki Bożej Lewczyńskiej był król Zygmunt III Waza. Tu także można zwiedzić miejscowy cmentarz położony malowniczo na wzgórku przy ścianie lasu.
-
Kościół Parafialny pw. Św. Jana Chrzciciela z Klasztorem Paulinów w Łęczeszycach
Możemy pochwalić się także pięknym klasztorem w Łęczeszycach, miejscowością znaną jako warownia już w czasach Jana Długosza. Tu pod koniec XIV w. Jan Głowacz starosta łęczycki ufundował kościół. W 1639 roku dobra te zapisano Zakonowi Paulinów, którzy są gospodarzami tego miejsca małymi przerwami do dnia dzisiejszego. Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i zabudowania klasztorne co roku odwiedzają pielgrzymi w drodze na Jasną Górę. Jednym z pielgrzymów był Władysław Reymont, który nazwał go kościołem oraczy.
-
Pałac w Małej Wsi
Centralnym punktem tutejszej historii jest pałac w Małej Wsi ufundowany przez Bazylego Walickiego zwolennika Konstytucji 3 Maja, członka Sejmu Czteroletniego i fundatora miejscowego kościoła pw. Św. Trójcy. Małowiejska budowla odremontowana przez nowych właścicieli zachwyca pięknymi wnętrzami. Można podziwiać park w stylu francuskim i angielskim. W parku znajduje się kamień upamiętniający pobyt króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w lipcu 1787r.
-
Dworki szlacheckie
Gmina Belsk to także dworki szlacheckie, w Rębowoli, Rosochowie, Odrzywołku czy Wilczogórze. Właścicielem Wilczogóry był Edward Dembowski, filozof, krytyk literacki, jeden z przywódców powstania w Krakowie w 1846r. Po jego śmierci na licytacji Wilczogórę Władysław Miniewski sędzia pokoju, poeta, dramatopisarz, który w „Strofach o Grójeckiem” przedstawił piękno wsi. Tu przyszedł na świat jego syn Władysław Józef Miniewski, polski generał, powstaniec z 1863 kawaler orderu „Virtuti Militari” i Krzyża Walecznych. Pochowany został na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
-
Kolumbarium na cmentarzu rzymskokatolickim w Belsku Dużym
W Belsku Dużym na cmentarzu rzymskokatolickim znajduje się niespotykane na wsiach kolumbarium i kaplica ufundowane przez Klementynę Walicką siostrę Jana Kozietulskiego. Tu pochowano 28 osób związanych z rodziną fundatorów. Na cmentarzu spoczywa także Wojciech Rządkowski, wójt i marszałek dworu w Małej Wsi, ojciec urodzonego w Belsku generała, bohatera I wojny światowej Jana Piotra Rządkowskiego.