Gmina Belsk Duży, oficjalny serwis informacyjny

Urząd Gminy w Belsku Dużym
ul. J. Kozietulskiego 4
05-622, Belsk Duży

Telefony bezpośrednie
tel.: (48) 66 11 271, (48) 66 11 281
fax: (48) 66 11 340

e-mail: urzad@belskduzy.pl
www: http://www.belskduzy.pl

Godziny otwarcia:
poniedziałek - piątek: 7.30 – 15.30

Foto

Jesteś tutaj:

Pałac w Małej Wsi

3915
Centralnym punktem tutejszej historii jest pałac w Małej Wsi ufundowany przez Bazylego Walickiego zwolennika Konstytucji 3 Maja, członka Sejmu Czteroletniego i fundatora miejscowego kościoła pw. Św. Trójcy. Małowiejska budowla odremontowana przez nowych właścicieli zachwyca pięknymi wnętrzami. Można podziwiać park w stylu francuskim i angielskim. W parku znajduje się kamień upamiętniający pobyt króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w lipcu 1787r.
Pałac Mała Wieś
Mała Wieś 40
05-622 Belsk Duży
www.palacmalawies.pl

Zespół pałacowy w Małej Wsi powstał w latach 1783-1786 wg projektu Hilarego Szpilowskiego dla Bazylego Walickiego, wojewody rawskiego i jego żony Róży z Nieborskich. W I połowie XIX w. został przebudowany przez Fryderyka Lessela.

Obok Walickich właścicielami dóbr małowiejskich byli Lubomirscy i Morawscy.

Po wojnie zespół pałacowy stanowił własność Urzędu Rady Ministrów, potem zwrócony rodzinie Morawskich. Ostatnim właścicielami pałacu w Małej Wsi jest rodzina Barańskich, którzy nabyli go w 2013 roku i poddali gruntownej renowacji. Od roku 2017 jest to centrum usługowo –wypoczynkowe dla mieszkańców Mazowsza.

Pałac jest piętrowy z czterokolumnowym portykiem i trójkątnym frontonem z attyką. Zabudowę boczną stanowią cztery pawilony. Wnętrze zdobi klasycystyczna polichromia. Sala balowa zawiera freski przestawiające panoramę Warszawy z końca XVIII w. Malowidła temperowe zaprojektowane przez Jana Bogumiła Plerscha zawierają sceny z literatury, alegorie itp. W hallu kolumnowym znajduje się posąg Diogenesa autorstwa Józefa Menzla.

Wokół pałacu roztacza się ogród szpalerowy w stylu francuskim z XVIII w. i angielskim z XIXw. z licznymi polanami i stawami oraz z wielkim i bogatym skupiskiem zadrzewienia. W parku znajduje się kaplica grobowa Walickich i Kozietulskich z XIXw., poza tym w parku na uwagę zasługuje tablica upamiętniająca pobyt w 1787r. króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

W Małej Wsi nakręcono wiele filmów już przed wojną „Ada to nie wypada”, później „Widziadło”, „Pułkownik Kwiatkowski”, „Trędowata”, „Nad Niemnem”.

Zespół pałacowo–parkowy w Małej Wsi jest jednym z bardziej znaczących i wyróżniających się obiektów tego typu na całym Mazowszu.