Kościół Parafialny pw. Św. Trójcy w Belsku Dużym

Liczba odwiedzających: 16982
W podziemiach kościoła w Belsku Dużym spoczywają zwłoki pułkownika Jana Kozietulskiego bohatera spod Somosierry. Na ścianach świątyni można podziwiać osiemnastowieczne malowidła o tematyce biblijnej. Na tyłach kościoła na rodzinnym cmentarzu pochowany został w 1943r. książę Zdzisław Lubomirski, który w 1915r. został prezydentem Warszawy, później zaś członkiem Rady Regencyjnej. W listopadzie 1918r. przekazuje władzę Józefowi Piłsudskiemu po przyjeździe z Magdeburga, w latach 1928-35 został senatorem.
Rzymskokatolicka Parafia Świętej Trójcy
ul. Modrzewiowa 4
05-622 Belsk Duży
Tel: (48) 661 12 28
e-mail: jsiuchta@wp.pl
www: http://parafiaswtrojcy.pl/

Najstarsza budowla sakralna na terenie Belska D. wpisana do Krajowego Rejestru Zabytków pod nr 25/A/80.

Kościół klasycystyczny (na zdjęciu) wzniesiony w latach 1776- 1779, zaprojektowany najprawdopodobniej przez architekta warszawskiego Hilarego Szpilowskiego.

Ufundowany przez Bazylego Walickiego – wojewodę rawskiego właściciela od połowy XVIII w. dóbr belskich.

W podziemiach kościelnych spoczywa płk Jan Kozietulski bohaterski dowódca szarży polskich szwoleżerów w wąwozie Somosierra podczas kampanii napoleońskiej w Hiszpanii.

Na terenie kościoła spoczywa wybitny mąż stanu II Rzeczypospolitej – Książę Zdzisław Lubomirski - senator, Prezydent M.St. Warszawy, członek Rady Regencyjnej.

Świątynia posiada wieże z nietypowym hełmem oraz malowidła we wnętrzu. Przedstawiają one m.in. małego Mojżesza, Hagar na pustyni, historię Tobiasza. W medalionach z wieńców laurowych umieszczono wizerunki 12 apostołów.

Ołtarz główny, a także boczne Matki Bożej i św. Józefa, pochodzą z XVIII wieku. Obrazy „Chrystus w Ogrójcu”, „Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny” i „Święta Rodzina” zostały namalowane przez Mastalskiego, natomiast obraz „Matka Boża Częstochowska” – przez Pękalskiego. Inne obrazy w bocznych ołtarzach – to: „Matka Boża z nagim Dzieciątkiem” z przełomu XVII i XVIII wieku – przystrojony metalową sukienką z koronami, „Święty Roch” z końca XVIII wieku w sukience ze srebrnej blachy oraz „Święty Bazyli” – patron fundatora kościoła.

Witraże w oknach wykonano według projektu Dorżkiewicza. Organy na chórze pochodzą z 1863 roku i są dziełem Leopolda Blumberga. W zakrystii z kolei znajduje się XVIII – wieczny portret fundatora kościoła Bazylego Walickiego oraz sześć portretów pierwszych proboszczów w Belsku.

Na wieży kościelnej wiszą cztery dzwony o imionach Franciszek, Paweł Stefan i Stanisław. Imię najstarszego znajduje się może w parafialnych księgach.

Każdy z nich ma ciekawą historię. Dwa najstarsze są darem fundatora kościoła Bazylego Walickiego. Franciszek upamiętnia pontyfikat Jana XXIII i dzieło soboru watykańskiego II. Stanisław, ufundowany zaledwie w dwa lata po odzyskaniu niepodległości, w roku 1920, z ofiar parafian belskich, jak głosi napis na nim wyryty: „ na pamiątkę wskrzeszenia Polski”. Najmłodszy, Paweł Stefan ( imiona ówczesnego papieża i prymasa) na wieży belskiego kościoła zawisł w roku 1963, a napis na nim brzmi:

„Imię moje Paweł Stefan
powołały mnie do życia
szlachetne serca parafian belskich
staraniem księdza Tadeusza Kaźmierskiego
proboszcza w Belsku.
Wprowadzę w drugie tysiąclecie
Chrztu Świętego i będę głosić
Potomkom chlubne rządy
Jego Em. Kardynała
Stefana Wyszyńskiego
Prymasa Polski
A.D. 1963”