Święto Plonów w Lewiczynie

Data: 10.09.2019 r., godz. 14.51    Liczba odwiedzających: 566
Gmina Belsk Duży po raz kolejny gospodarzem i współorganizatorem Dożynek Powiatu Grójeckiego
W tym roku Gmina Belsk Duży ponownie została gospodarzem tegorocznych Dożynek Powiatowych. Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się w Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej Pocieszycielki Strapionych nabożeństwem dziękczynnym celebrowanym przez ks. kard. Kazimierza Nycza, przy oprawie muzycznej chóru „Cor Matris” pod kierownictwem Marcina Pyry, poprzedzone odczytaniem listu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez ks. proboszcza Sławomira Paszowskiego.

Tegorocznymi Starostami Dożynkowi wybrano młode małżeństwo z Gminy Belsk Duży zajmujące się sadownictwem - Państwo Agata i Mateusz Dąbrowscy. Na czele barwnego korowodu nie zabrakło samorządowców z powiatu grójeckiego z panem Wójtem Władysławem Piątkowskim.

Nie zabrakło obrzędu wspólnego dzielenia chlebem, występu zespołu ludowego, zebrani mogli bawić się przy dobrej muzyce w wykonaniu D-Bomb i Dziku, skosztować regionalnych potraw, czy obejrzeć wystawę motocykli.

Na dożynkach debiutowały także panie KGW „Na obcasach” z Lewiczyna, które przygotowały własnoręcznie wykonany podczas wspólnych spotkań wieniec dożynkowy i jedno z najmniejszych stoisk. Podbiło ono swoją aranżacją serca komisji konkursowej, która przyznała im I miejsce w konkursie na najładniejsze stoisko. Ich potrawa „jabłko nadziewane kaszanką pod pierzynką z marmolady z czerwonej cebuli” przygotowana na konkurs kulinarny Posła Mirosława Maliszewskiego i Związku Sadowników Rzeczypospolitej Polskiej, zdobyła II miejsce na Najbardziej Finezyjną Potrawę z jabłek.

W tym roku przepiękny tradycyjny wieniec dożynkowy zaprezentowało także sołectwo Sadków Szlachecki i Sadków Kolonia z Parafii Świętej Trójcy w Belsku Dużym, który otrzymał wyróżnienie w konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Dyplom z rąk starosty otrzymał sołtys Stanisław Adamski.

Gospodyniami tegorocznego stoiska gminnego było Koło Gospodyń Wiejskich „Rembowianki”. Ich aranżacja stoiska zachwyciła mieszkańców powiatu i było ono jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez licznie przybyłych na tegoroczne dożynki gości. One też zapraszały wszystkich przybyłych do Lewiczyna do kosztowania smakołyków z domowej kuchni. Kolejki zwiedzających ustawiały się do degustacji potraw konkursowych, domowych ciast, chleba ze smalcem z ogórkami małosolnymi, tradycyjnych wędlin i pasztetów. Dużym powodzeniem cieszyły się słodkości ufundowane przez firmę Ferrero dla najmłodszych, soki owocowe z firmy Aktiv z Belska Dużego i Arno z Lewiczyna oraz sezonowe owoce ufundowane przez firmę Polsad z Lewiczyna.

Emilia Tomasiak
Urząd Gminy Belsk Duży

Władysław Piątkowski Wójt Gminy Belsk Duży serdecznie dziękuje za pomoc, wsparcie i zaangażowanie w organizacji stoiska Gminy Belsk Duży podczas tegorocznych Dożynek Powiatowych w Lewiczynie:

-Kołu Gospodyń Wiejskich „Rembowianki”,
-Bankowi Spółdzielczemu im. Stefczyka w Belsku Dużym,
-Spółdzielni Sadowniczej POLSAD w Lewiczynie,
-Firmie Activ Sp. z o.o. z Belska Dużego,
-Firmie AR-NO Sp. z o.o. z Lewiczyna,
-Firmie Ferrero Polska Sp. z o.o. z Belska Dużego,
-Ochotniczej Straży Pożarnej w Lewiczynie,
-Dyrekcji i pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Belsku Dużym,
a także wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznej uroczystości.

Z wyrazami szacunku
Wójt Gminy Belsk Duży
Władysław Piątkowski


Zapraszamy do galerii zdjęć