Zakaz palenia śmieci

Data: 20.10.2017 r., godz. 12.40    Liczba odwiedzających: 1464
Wójt Gminy Belsk Duży przypomina, że nie wolno jest spalać odpadów w piecach domowych, ani na działkach. Zakaz ten jest w Polsce wprowadzony ustawowo (ustawa o odpadach).

Podczas palenia tworzyw sztucznych, farb, mebli lakierowanych, olejów, opon, tekstyliów i innych wydziela się wiele szkodliwych substancji – gazów, które choć niewidoczne są bardzo trujące i wpływają zarówno na jakość powietrza jak i na stan zdrowia mieszkańców. Są przyczyną zwiększonej ilości zachorowań na choroby układu oddechowego, alergie i nowotwory – zwłaszcza u dzieci.

System gospodarowania odpadami komunalnymi funkcjonujący na terenie naszej gminy pozwala na wystawianie w terminach przewidzianych harmonogramem każdej ilości odpadów pochodzących z gospodarstw domowych firmie, która zajmuje się wywozem odpadów.

W przypadku zauważenia, że ktoś pali odpady, można wezwać policję dzwoniąc na bezpłatny nr 112. Wezwany na interwencję funkcjonariusz ma prawo sprawdzić dowód opłacania przez właściciela nieruchomości rachunków za wywóz odpadów, stan techniczny pojemnika, stan czystości posesji.

Za spalanie odpadów grozi mandat do 500 zł lub grzywna do 5000 zł.

Wójt /-/ Władysław Piątkowski