Jubileusz 100-lecia 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego

Data: 05.08.2020 r., godz. 13.44    Liczba odwiedzających: 1432
Delegacja Gminy Belsk Duży wzięła udział w jubileuszu Pułku w Łazienkach Królewskich
W niedzielę 2 sierpnia przedstawiciele Gminy Belsk Duży wzięli udział w Święcie 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich w 100-lecie powstania Pułku na zaproszenie organizatorów ppłk Wojciecha Kurzawy dowódcy 1 Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich oraz rtm.kaw.och. Piotra Szakacza dowódcy Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego.

W imieniu wójta Władysława Piątkowskiego wiceprzewodnicząca Rady Gminy Ewa Maciak oraz Emilia Tomasiak z Urzędu Gminy złożyły kwiaty po ceremonii odsłonięcia tablicy pamięci żołnierzy 201/3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk Jana Kozietulskiego w kościele pw. Świętego Ducha oraz uczestniczyły w uroczystym apelu przed Pałacem na Wyspie w Łazienkach Królewskich. W bogatym programie obchodów nie zabrakło otwarcia wystawy plenerowej, ceremonii wręczania odznaczeń, medali i podziękowań, a także wyjątkowego pokazu konnego oraz władania bronią białą w wykonaniu dwudziestu pięciu jeźdźców ze Szwadronu Honorowego.

Szwadron Honorowy to konny ochotniczy oddział kawalerii kultywujący chlubne tradycje 3 Pułku Szwoleżerów im. płk Jana Kozietulskiego. Powstał w 2004 roku i od tej pory uczestniczy w najważniejszych uroczystościach Państwowych - defiladach 3 maja i 11 listopada, a także w wielu innych wydarzeniach patriotycznych, edukacyjnych, lokalnych i religijnych w ciągu całego roku. Co roku w rocznicę śmierci swojego patrona biorą oni udział w uroczystościach w kościele pw. Świętej Trójcy w Belsku Dużym, gdzie w krypcie pochowany został bohater spod Somosierry oraz organizują uroczystości pułkowe na dziedzińcu Pałacu Mała Wieś.

Szwadron tworzą uczniowie, studenci, pracownicy naukowi, jak i ludzie pracujący w różnych zawodach realizując we współczesnej Polsce wartości, które przyświecały wojsku i obywatelom II Rzeczpospolitej. Ich głównym zadaniem jest wspieranie wojska w przywróceniu dawnych wartości, munduru kawaleryjskiego i koni do obecnych realiów. Członkowie Szwadronu i ich sympatycy propagują historię i tradycje najpiękniejszej broni - kawalerii.

W obchodach wzięli udział rodzina kawaleryjska i przyjaciele Pułku wśród których nie zabrakło przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Partnerami wydarzenia były Łazienki Królewskie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oraz Jeździecki Klub Sportowy Umiastów.

Urząd Gminy Belsk Duży
Emilia Tomasiak