TyDzień Kropki

Data: 20.09.2018 r., godz. 10.25    Liczba odwiedzających: 584
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, już po raz drugi wyjątkowo kreatywnie rozpoczyna rok szkolny
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, już po raz drugi wyjątkowo kreatywnie rozpoczyna rok szkolny. A to wszystko za sprawą coraz chętniej celebrowanego w Polsce i na świecie – „Dnia Kropki”.

To zabawnie brzmiące święto przypada na 15 września i ma związek z małą książeczką Petera H. Reynoldsa „Kropka”. Krótka, prosta historia niewierzącej w siebie kilkuletniej Vashti, staje się motorem napędowym do różnorodnych działań mających na celu pobudzanie kreatywności i poszukiwanie talentów drzemiących w każdym z nas.

Uczniowie belskiej podstawówki świętowali od poniedziałku do piątku, wcielając w życie jeden z kierunków polityki oświatowej na rok szkolny 2018/2019, czyli kształcenie rozwijające samodzielność, kreatywność i innowacyjność uczniów.

W poniedziałek, poznali bohaterkę tego święta – posłuchali lub obejrzeli historię o kropce. Powstało mnóstwo prac plastycznych – zaczynając od abstrakcji tworzonych przez przedszkolaki, poprzez geometryczne wyklejanki oraz wspomnienia z wakacji rysowane na talerzykach na świetlicy szkolnej, aż po kropkowe arcydzieła i „ożywiane” aplikacją Quiver kropki pełne talentów. „Kropki” w postaci piłek, ringo, obręczy, hula hoop królowały także na zajęciach sportowych. Bardzo aktywnie i na wielu płaszczyznach świętowały przedszkolaki – odbyły się m.in. zabawy matematyczne, gry i zabawy rytmiczno-muzyczne, plastyczne, malowanie buziek i wiele innych. Uczniowie klas I-III pochwalili się swoimi talentami na specjalnie przygotowanej dla nich tablicy, zaś szkolny zespół do spraw gazetek szkolnych zadbał o gazetkę ścienną na parterze. Na świetlicy królowały gry planszowe z kropką w tle, prace plastyczne i zabawy integracyjne. Starsi uczniowie na godzinach wychowawczych mieli okazję porozmawiać o swoich mocnych stronach i talentach. Na wysokości zadania stanął także Samorząd Uczniowski urządzając szkolne „polowanie” na kropki z cytatami motywującymi. Wystarczyło znaleźć odpowiednio oznaczone kółeczko, zapamiętać cytat i powiedzieć go opiekunom SU, którzy w zamian serwowali okrąglutkie cukiereczki. W piątek wielu uczniów i nauczycieli założyło modne w tym sezonie stroje w groszki, a Samorząd Uczniowski przygotował szkolną fotobudkę z gadżetami w kropki. Wszystkie działania zostaną zrelacjonowane na platformie etwinning, gdyż szkoła dołączyła do ogólnopolskich obchodów Dnia Kropki 2018.

Mamy nadzieję, że to pozytywne świętowanie rozbudzi kreatywność oraz chęć do pracy i rozwoju naszych uczniów i da im siłę do pokonywania swoich słabości, a także dużo wiary w siebie, tak aby mieli odwagę postawić swoją „kropkę”. Nie zapominajmy, że każdy ma talent i …… kropka!

PSP im. Jana Pawła II w Belsku Dużym