SEZON GRZEWCZY W PEŁNI!

Data: 29.12.2025 r., godz. 11.59    Liczba odwiedzających: 800
URZĄD GMINY BELSK DUŻY PRZYPOMINA O ZAKAZIE SPALANIA ODPADÓW!

W związku z trwającym okresem grzewczym uprzejmie przypominamy mieszkańcom gminy, że zgodnie z obowiązującymi przepisami bezwzględnie zakazuje się spalania odpadów w piecach i kotłach domowych.


Spalanie odpadów w urządzeniach grzewczych stanowi poważne zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia mieszkańców. Spalanie śmieci oraz stosowanie paliw niskiej jakości istotnie wpływa na skrócenie długości życia, a także zwiększa ryzyko występowania chorób układu oddechowego, układu krążenia oraz nowotworów. Szczególnie narażone są dzieci, osoby starsze oraz osoby z chorobami przewlekłymi.


Należy podkreślić, że domowe piece i kotły nie są przystosowane do spalania odpadów. Zbyt niska temperatura spalania powoduje emisję toksycznych substancji m.in. tlenek węgla, tlenki azotu, dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór, a także niebezpiecznych dioksyn i furanów o działaniu rakotwórczym. Spalanie odpadów prowadzi do nadmiernego osadzania się sadzy w przewodach kominowych, co zwiększa ryzyko zapalenia komina, jego uszkodzenia, a także może być przyczyną pożaru budynku lub zatrucia tlenkiem węgla.


Zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców o przestrzeganie obowiązujących przepisów, stosowanie wyłącznie paliw dopuszczonych do użytkowania oraz dbanie o jakość powietrza.


Przypominamy, że przestrzeganie przepisów dotyczących jakości paliw oraz zasad eksploatacji urządzeń grzewczych podlega kontrolom prowadzonym przez upoważnionych pracowników Urzędu Gminy. Osoby naruszające przepisy muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi — w tym z nałożeniem mandatu karnego do 500 zł lub grzywny do 5000 zł.


ekologia1.png (1.10 MB)ekologia2.png (344 KB)