Placówka Terenowa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Grójcu uprzejmie informuje, że terminowość zgłaszanych wypadków przy pracy rolniczej w I półroczu 2024 roku przedstawia się następująco.
Terminowość zgłaszanych wypadków według prowadzonych statystyk:
- do 14 dni – 12 wypadków co stanowi – 32,4 %,
- od 15- 30 dni- 7 wypadków co stanowi – 18,9%,
- od 31 – 60 dni – 5 wypadków co stanowi – 13,5%,
- powyżej 60 dni- 13 wypadków co stanowi – 35,1%
- powyżej 180 dni – 3 wypadki co stanowi – 8,1 %.
Z powyższej analizy wynika, że co trzeci wypadek jest zgłoszony w terminie. Pozostałe wypadki zgłaszane są poza terminem.
Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (art. 45) mówi:
1. O zaistnieniu wypadku przy pracy rolniczej poszkodowany, rolnik, domownik lub inna osoba są zobowiązane powiadomić Kasę bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia zaistnienia.
2. Jeżeli zachodzi przypuszczenie, że poszkodowany w chwili wypadku był w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub innych środków o podobnym działaniu, lekarz udzielający pierwszej pomocy kieruje poszkodowanego na badanie niezbędne do ustalenia ich zawartości w organizmie. Poszkodowany jest obowiązany poddać się temu badaniu. Odmowa podania się badaniu lub inne zachowanie uniemożliwiające jego przeprowadzenie powoduje pozbawienie prawa do świadczenia z tytułu wypadku przy pracy rolniczej, chyba że poszkodowany udowodni, że miały miejsce przyczyny, które uniemożliwiły podanie się temu badaniu. Koszty tego badania pokrywa Kasa.
3. Niedopełnienie przez poszkodowanego i rolnika obowiązku, o którym mowa w ust. 1, ocenia się przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadku oraz prawa do jednorazowego odszkodowania.
4. Kasa ustala okoliczności i przyczyny zaistniałego wypadku przy pracy rolniczej. Osoba upoważniona przez Prezesa Kasy ma prawo dokonać oględzin miejsca i przedmiotów związanych z wypadkiem oraz przeprowadzić dowody z zeznań poszkodowanego i świadków.
5. Minister do spraw rozwoju wsi określi w drodze rozporządzenia określa, sposób i tryb zgłaszania wypadków przy pracy rolniczej oraz ustalenia jego okoliczności i przyczyn, uwzględniając:
1) sposób udokumentowania wypadku przy pracy rolniczej,
2) zgłoszenie roszczenia o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej,
3) prowadzenie postępowania dowodowego w celu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy rolniczej,
4) informacje, które powinny się znaleźć w protokole powypadkowym
- biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia jednolitości procedur przy ustaleniu okoliczności i przyczyn tych wypadków.
Obowiązek ten nie jest realizowany przez poszkodowanego rolnika, domownika lub inną osobę co wynika ze statystyk.
Przypominamy o konieczności bezzwłocznego zgłoszenia wypadku przy pracy rolniczej do jednostki Kasy, w której poszkodowany jest ubezpieczony.
PT KRUS Grójec
Tel. (48) 665-04-27