Badania archeologiczne w Belsku

Data: 05.10.2017 r., godz. 10.42    Liczba odwiedzających: 782
W Belsku Dużym na początku października zaplanowano i przeprowadzono badania archeologiczne

W kościele parafialnym pw. Św. Trójcy w Belsku Dużym na początku października zaplanowano i przeprowadzono badania archeologiczne na zlecenie proboszcza ks. Jarosława Siuchty. Terenowy etap prac wykonany został przez łódzkiego archeologa Bartłomieja Gwóździa specjalizującego się w pracach archeologicznych i nadzorem archeologicznym nad pracami budowlanymi. Prace te są związane z planami parafii dotyczącymi założenia ogrzewania podłogowego. Głównym przedmiotem prac była krypta w podziemiach kościoła. Prace rozpoznawcze przeprowadzono za pomocą georadaru.

Kościół klasycystyczny wzniesiony w latach 1776- 1779, zaprojektowany najprawdopodobniej przez architekta warszawskiego Hilarego Szpilowskiego, jest najstarszą budowlą sakralną na terenie Belska D. i została wpisana do Krajowego Rejestru Zabytków pod nr 25/A/80.

Ufundowany przez Bazylego Walickiego – wojewodę rawskiego właściciela od połowy XVIII w. dóbr belskich jest przepięknym przykładem architektury klasycystycznej. W podziemiach kościelnych spoczywają fundatorzy świątyni oraz płk Jan Kozietulski bohaterski dowódca szarży polskich szwoleżerów w wąwozie Somosierra podczas kampanii napoleońskiej w Hiszpanii.

- Geokamera nie pokazała zbyt dużo, widoczne były ściany świątyni sprzed przebudowy w latach 30-stych ubiegłego wieku, ściany krypty i zasypany korytarz prowadzący do niej. Na dnie krypty jest woda, kawałki drewna i kości. Dalsze decyzje na temat planowanego remontu podejmie wojewódzki konserwator zabytków na podstawie raportu i przeanalizowanego materiału, poinformował mgr Gwóźdź.

E. Tomasiak
Urząd Gminy Belsk Duży